BACHOVKY – JABLOŇ

Loading

Jabloň nízka – CRAB APPLE – je spojená so svetom poriadku, čistoty a dokonalosti. Do tohto stavu sa dostávajú často ľudia, ktorí majú jasnú predstavu o tom, ako má vyzerať ich okolie, ich telo a ich vnútro – bez jedinej škvrnky.

Všetko, čo sa od týchto ideálnych, ale veľmi osobných predstáv líši, ich mätie a zaťažuje. Sú z toho smutní, niekedy zúfalí, v extrémnych prípadoch sú naplnení odporom k sebe samotným. Môže to byť negatívna myšlienka, ku ktorej sa vlastne nechceli dať strhnúť, prudká poznámka, ktorá im napriek ich vnútornej náture vykĺzla. Môžu to byť tri nevinné vyrážky na tvári, ktoré ich rušia tak, že by najradšej hneď išli ku kožnému. Môžu to byť aj 2 centimetre chýbajúcej tapety v renovovanej izbe, ktoré im nedajú dýchať, kým neobstarajú novú rolu tapety a neopravia to. V každom prípade nie je väčšinou podnet relatívne dôležitý k pomeru ich vnútorného rozrušenia, ktoré kvôli tomu nastalo.

Omyl osobnosti tu leží v nesprávnom uhle pohľadu. Človek sa pozerá na výsek podľa svojich vlastných obmedzených predstáv takpovediac pod lupou. Fixuje a stráca sa v podrobnostiach až tak, že cez stromy nevidí les. Keby sa pozrel iným smerom, a keby sa otvoril poriadkovým princípom svojho vyššieho Ja, získal by automaticky väčší odstup, videl by veci v správnych proporciách a rýchlejšie by našiel pokoj.

Ale to sa ľuďom potrebujúcim planú jabloň ľahšie hovorí ako robí. Pretože títo ľudia sú väčšinou nadpriemerne senzitívni a prijímajú na jemnejších úrovniach oveľa viac, ako ich konštitúcia stačí. Toto nevedomé zaťaženie im často dáva pocit, že nie sú čistí, že nie sú prestupní, že potrebujú vyčistiť. Keď ešte nepoznajú duchovné prostriedky a cesty k čisteniu, pokúšajú sa nečistoty zbaviť na telesnej úrovni. To na seba môže niekedy vziať grotesknú formu – neustále umývanie rúk, šesťkrát denne sprcha a podobne. Boli aj pacienti, ktorí nemohli nikoho pobozkať bez toho, aby si predtým nevypláchli ústa. Človek má v tomto stave, čo je vlastne zle pochopený ideál čistoty, skôr narušený pomer k vlastnej telesnosti.

Aj maličkosťami sú títo ľudia ovplyvnení natoľko, že ich riešenie tohto vplyvu plne zamestná. Potom im už neostáva energia na pozorovanie väčších súvislostí. Ženy v domácnosti posadnuté čistotou majú tieto problémy často. Mokré nohy detí ich najprv znepokoja kvôli mokrým škvrnám na novom koberci. To dôležitejšie, že mokré nohy by mohli znamenať napríklad prechladnutie, ich napadne až potom, ako odstránia škvrny.

Silná vnútorná túžba po čistote spôsobí u ľudí v tomto stave aj nadpriemerný vzťah k hmyzu, baktériám, pokazenému jedlu a nebezpečenstvu všetkého druhu. Ak sa objaví v správach prvá zmienka o chrípkovej vlne, urobia všetky možné opatrenia, aby sa nestali obeťami chrípky.

Nie je to tak neopodstatnené, ako to niekedy ľuďom v pozitívnom stave pripadá. Pretože ľudia s nádychom tohto stavu vyzerajú ako magnety na temnú energiu. V pozitívnom stave sú niektorí z nich schopní tieto temné sily liečivo transformovať. Jedna Bachova expertka označuje týchto ľudí veľmi výstižne ako „spirituálne vysávače“. Extrémny prípad pokročilého pozitívneho stavu je napríklad Mahan Tantrik, majster bielej tantra jógy, ktorý pri skupinových cvičeniach vysaje blokovanú energiu zo 150 aj viac ľudí súčasne, transformuje ju v sebe ako filter a čerstvo vyčistenú jú dodá skupine späť. Sám o sebe uličnícky hovorí, že je ako „zberač odpadkov“.

Aj keď sa takto predimenzovaná pozitívna energia stelesní pravdepodobne iba niekedy v niektorom človeku, odraz z nej prežije každý, kto je v pozitívnom stave. Rozozná, že vonkajšia disharmónia je vždy len zrkadlový obraz vnútornej nevyrovnanosti, a že je teda v jeho moci vybudovať vonkajšiu harmóniu zmenami vo vnútri. Toto poznanie je prvým krokom k vyliečeniu.

Planá jabloň čistí negatívne vplyvy napríklad po špinavej práci, po dlhej, ťažkej starostlivosti o chorých. Má často, na rozdiel od ostatných Bachových esencií, dvojaký účinok. Čistenie sa môže konať na duševnej aj na telesnej úrovni.

Preto sa osvedčila aj pri čistení kožných nečistôt všetkého druhu, prirodzene vždy v súhre s ďalšími charakteristickými Bachovými kvetmi. Na vonkajšie použitie sa dáva asi 10 kvapiek do jedného kúpeľa vo vani. 5 kvapiek stačí na zábaly a obklady.

Niektorí praktici odporúčajú jabloň použiť na podporu pri pôste. Iní na skrátenie poopičných stavov. Niektorí ho predpisujú na nachladnutie alebo na zmiernenie následkov po chemoterapii (antibiotiká, utišujúce prostriedky). Pôsobením planej jablone boli dokonca ojedinele rozpustené aj žlčové kamene.

Niektorí ošetrovatelia berú kombináciu planej jablone a vlašského orecha medzi vyšetrovaním jednotlivých pacientov, aby boli čo najmenej ovplyvnený energetickým poľom druhého. Spolu so záchrannými prostriedkami bola planá jabloň používaná aj k ošetreniu rastlín napadnutých škodcami alebo po presadení.

KĽÚČOVÉ SYMPTÓMY
Človek sa cíti vnútorne alebo navonok poškvrnený, špinavý alebo infikovaný. Puntičkári.

SYMPTÓMY V BLOKOVANOM STAVE
– premrštené zdôrazňovanie princípu čistoty, na duševno-duchovnej alebo na telesnej úrovni
– výrazný cit pre „duševnú hygienu“
– človek sa sám sebe hnusí, pretože urobil niečo, čo nie je v súlade s jeho pravou vnútornou povahou
– má pocit, že zo seba musí zmyť nečisté myšlienky
– má pocit, že je hriešny a poškvrnený
– zväčšuje hodnotu detailov, pritom mu uniká podstata
– uviazne v detailoch, necháva sa miasť maličkosťami
– „vzorná“ žena v domácnosti s pedantskou presnosťou
– všetko musí byť stále ako „zo škatuľky“
– nedotklivý k neporiadku na verejnosti a v súkromnom živote
– môže mať niekedy problém so silne pozemskými telesnými životnými prejavmi ako kojenie, bozkávanie a podobne
– sám sebe sa hnusí pri vyrážkach, potení nôh, bradaviciach a podobne
– je vnútorne alergický na špinu, hmyz, bakteriologické nebezpečenstvo a podobne
– silná túžba po čistote, vedúca k stálemu umývaniu
– bojí sa pokazených potravín, nečistých záchodov, nesprávnych liekov, znečisteného okolia …
– podľa okolností aj silná potreba telesne vylučovať
– človek sa chce okamžite zbaviť aj menších ochorení a stráca odvahu, keď sa to nedarí hneď

POTENCIÁL V TRANSFORMOVANOM STAVE
– človek je veľkorysý a nenechá sa maličkosťami vyviesť z miery
– vidí veci v správnej perspektíve
– zmysel pre nadradené súvislosti
– človek rozoznáva nejasnosti vo svojom okolí a môže ich transformovať

DOPORUČENÉ POMOCNÉ PRAKTIKY
– akceptovať to, že človek je nedokonalá bytosť
– starať sa o dostatok spánku a posilnenie nervového systému
– jóga a iné cvičenie na čistenie žliaz a harmonizovanie nervového systému
– pravidelná meditácia
– odvodnenie
– podnety k pozitívnemu programovaniu
„Vplyvy cezo mňa prechádzajú“
„Niť, ktorá ma vedie, nikdy nestrácam z očí“
„Som šťastná bytosť s individuálnymi vlastnosťami“
„Moje pravé jadro je pokojné a nedotknuteľné“.

Zdroj: Scheffer, M.: Bachova květová terapie. Teorie a praxe. Pragma 1994
Preklad a úprava: Stanka Miková
Foto: By Kilo22 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10247145